Кулемет "тип 73"


 

Сьогодні на деяких запорєбрікових телеграм-каналах з’явились фото незвичних ручних кулеметів, схожих на суміш ПК і «Брена». Перше враження вас не підвело – цей зразок дійсно поєднав у собі риси чеської і совєтської конструкторських шкіл. Це ручний кулемет «тип 73», створений в КНДР на початку 70-х років минулого століття.

 Проєктуючи кулемет, північнокорейські конструктори не стали мудрувати, а взяли за основу совєтський кулемет Калашнікова (ПК) і додали до нього дещо від чехословацького кулемета Вацлава Холека Vz.52 (кажуть, Кім Ір Сену дуууже подобалась чехословацька зброя).


 

З точки зору роботи автоматики, «тип 73» - це типовий Калашніков. Автоматика використовує енергію порохових газів, механізм подачі патронів зі стрічки працює відповідно: затворна група, йдучи назад, витягує набій з магазину (стрічки) і опускає його на лінію подачі, а, йдучи вперед після натискання на спусковий гачок, досилає набій у патронник. Деталі теж схожі, за винятком несуттєвих відмінностей.

 Вся система захована у ствольну коробку з листового металу, кількість заклепок на якій прямо вказує на те, що створювався цей кулемет у не найрозвиненішій в технологічному плані країні.

 Північнокорейські майстри підгледіли деякі елементи не тільки у Калашнікова, але й у Дегтярьова: прапорцевий запобіжник прапорця, розташований над спусковим гачком, явно запозичений у ручного кулемета Дегтярьова (РПД).


 

Бойове живлення кулемета подвійне: як з коробчатого магазину, що встановлюється зверху (давня традиція чеських кулеметів), так і з кулеметної стрічки (запозиченої у ПК). Обидва отвори подачі набоїв дбайливо прикриті спеціальними кришками.

 Чехословацький магазин корейці теж переробили під схему роботи кулемета Калашнікова: патрон витягувався з нього назад, а не проштовхувався вперед.

 


Чому магазин – враховуючи, що кулемет використовує не «проміжний» автоматний, а «нормальний» гвинтівочний набій 7,62х54R? Вважається, що зробили це для підвищення мобільності кулеметника та можливості ведення вогню на ходу – звисаюча стрічка, вочевидь, цьому заважає. Але мені складнувато уявити стірльбу чергами на ходу з такими потужними набоями...

 Через розташування магазина приціл кулемета довелось змістити ліворуч. Ствол змінний. Це в поєднанні з потужним мабоєм дозволяє віднести «тип 73» не до «чисто» ручних кулеметів, а до єдиних, здатних виконувати функції станкових. Приклад з плечевим упором містить пенал з приладдям для обслуговування зброї (запозичений від РПД). Складані сошки (в яких ховаються частини шомпола) – теж від РПД.

 У своєму кулеметі північнокорейські конструктори застосували дуже незвичне для такого класу зброї рішення – ствол «типу 73» має спеціальні кріплення для струльби гвинтівковими гранатами (і спеціальний складаний приціл для цього, розмічений на 50, 75 і 150 метрів). Під стволом кулемета кріпиться спеціальна трубка, яка одягається на ствол, якщо гранатами не стріляють. Ця трубка виконувє роль полум'ягасника, бо має відповідні прорізи в передній частині. Фіксується вона спеціальним штифтом.

 Кулемет важить 10,6 кг. Його довжина становить 1190 мм, а довжина ствола – 608 мм. Швидкострільність «типу 73» - 600-700 постр./хв.

 Донедавна кулемет «тип 73» був великою рідкістю: по-перше, тому що кулемет цей у північнокорейській армії не прижився і незабаром був замінений кулеметом «тип 82» (копією ПКМ), по-друге, КНДР, як відомо, одна з найбільш закритих країн світу, а тому інформації про цю систему було надзвичайно мало, а кількість зразків, які чином потрапили до рук фахівців з інших країн, обчислювалися одиницями (наприклад, один кулемет «тип 73» потрапив до південнокорейців).

 

Все змінилося у 2016 році – спочатку в лютому австралійські та французькі моряки захопили в Аравійському морі кілька партій контрабандної іранської зброї, серед якої були й кулемети «тип 73», а згодом ці кулемети були помічені в руках сирійців та єменців. Річ у тім, що північнокорейські кулемети були закуплені Іраном у 1980-му році, коли Ісламська республіка вела війну з Іраком і, перебуваючи під санкціями, відчайдушно потребувала зброї. Понад те, на думку деяких експертів, Іран налагодив виробництво «типу 73» у себе. А вже з Ірану такі кулемети потрапили до його проксі.

 До чого я веду. Далеко не факт, що кулемети на опублікованих фото походять з КНДР. Можливо, це іранські поставки.

 Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://buymeacoffee.com/andrijkhar9

 

Приватбанк: 4731 2196 4166 1818

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Ладога"

Довідник: Ту-22М

А-222 "Бєрєг"