Знай свого ворога: "Панцирь-СМ-СВ"

 

Зенітний ракетно-гарматний комплекс (ЗРГК) «Панцирь» є доволі поширеним в армії лаптєстану. Про масштаю його застосування у війні проти України свідчать втрати: в базі орікса зареєстровано втрату 32-х бойових машин «Панцирь-С1». Водночас досвід бойового застосуванн показав – «Панцирь-С1» не надто надається для прикриття передових ешелонів. Річ у тім, що він використовує автомобільне шасі, прохідність якого суттєво поступається гусеничним машинам. Крім того, «Панцирь-С1» має доволі значні габарити, особливо висоту, що вкупі з відсутністю броньового захисту робить його вкрай уразливим. Власне, для дій на фроні цей ЗРГК і не призначався – він розроблявся, насамперед, для прикриття позицій ЗРК С-300/С-400 від атак з малої висоти. Тож іще задовго до початку широкомасштабного вторгнення в Україну за порєбріком почалась розробка варіанту комплексу для ППО сухопутних військ.

 

Для «армійського» варіанту «Панциря» обрали гусеничне шасі ГМ-352М1Е виробництва Мінського тракторного заводу – удосконалений варіант шасі ГМ-352, на якому базувалась «Тунгуска». На нього встановили бойовий модуль від «Панциря-С1» В такій конфігурації ЗРГК вперше показали на виставці ще у 2012 році. Однак далі прототипу справа не зрушила – невідомо навіть, чи пройшов він повноцінні випробування, чи лишився просто демонстратором. Натомість у 2021 році з'явились повідомлення про розробку нового варіанту – «Панцирь-СМ-СВ». У цьому позначенні літери «СВ» натякають на видову приналежність, а ось «СМ» - це позначення модернізованого варіанту «Панциря», який від «С1» відрізняється новим радаром 1РС2-3 з активною фазованою антенною решіткою. Завдяки цьому дальність супроводу цілей зросла удвічі – з 20 до 40 км; дальність виявлення повітряних цілей сягає 75 км. Варіант «Панцирь-СМ» на автомобільному шасі міністерство нападу ри-фи забракувало – через високе розташування центру маси існувала реальна небезпека перекидання бойової машини. Натомість гусеничне шасі цього недоліку не мало.

Перший гусеничний варіант - "Панцирь-С1" на шасі ГМ-352М1Е
 

Планувалось, що розробка «Панциря-СМ-СВ» завершиться в 2022 році. Однак у 2023-му повідомлялось про необхідність допрацювання комплексу з урахуванням досвіду агресії проти України – зокрема, пристосування його до боротьби проти рекативних снарядів GMLRS. 20 серпня 2024 року запорєбрікові засоби масової (дез)інформації повідомили про, начебто, перше бойове застосування «Панциря-СМ-СВ» - але без жодних фото- чи відеопруфів. І ось учора, 24 березня, з’явилось фото такого ЗРГК на вогневій позиції, захищеній габіонами – що натякає на розташування його десь поблизу фронту. Цікаво, що шасі «Панциря-СМ-СВ» - не мінське, а митіщенське, похідне від ГМ-5955 або ГМ-5975 (відповідно, від «Тора-М1» чи «Тунгуски-М1»).

 

І ще один нюанс. Розробники «Панциря-СМ-СВ» декларують можливість використання цим комплексом трьох типів ракет. Два з них – так би мовити, повнорозмірні: стандартні 57Э6 (дальність 20 км) і високошвидкісні 57Э6М (35 км). Третій – нові малогабаритні ракети ТКБ-1055 (вони ж – 19Я6), спеціяльно створені для ураження БпЛА (детальніше про них – у статті про «протидроновий»«Панцирь-СМД-Е»). Однак на фото зображена бойова машина, заряджена тільки повнорозмірними ракетами.

Ось так виглядає пакет з ракетами ТКБ-1055
 

НМСД, «Панцирь-СМ-СВ» в поєднанні з ЗСУ «Дєрівация» розглядаються як заміна зенітних засобів полкової ланки – ЗРГК «Тунгуска» і ЗРК «Стрєла-10». Цікаво, що у 2021 році про «Панцирь-СМ-СВ» писали в контексті нового засобу ППО не тільки для сухопутних, але і для повітряно-десантних військ.


Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://buymeacoffee.com/andrijkhar9

Приватбанк: 4731 2196 4166 1818

І в плані самореклами: вийшла моя монографія "Російсько-українська війна: бої за Харків і Харківщину (2022)". Бажаючі придбати - прошу звертатись сюди


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Війна очима наших ворогів: революція на полі бою

Війна очима нашого ворога: роль легких гаубиць на полі бою

Ерзац-ЗСУ? Мабуть, ні...