Шоста ґенерація. Що воно таке? (Частина 3)

 

Лазерні "гармати" можливо стануть зброєю ближнього бою мисливців шостої ґенерації 

Третя, заключна, частина мого невеличкого огляду характерних особливостей майбутніх мисливців шостої ґенерації.

 

5. Некінетична зброя.

 

Найбільш революційною зміною в арсеналі мисливців шостої ґенерації стане некінетична зброя – тобто лазерна. Роботи в цьому напрямку тривають вже чотири десятиліття, але на заваді практичній реалізації стояли технічні проблеми – надто великі розміри лазерних «гармат», величезна потреба в електроенергії, а також необхідність відведення великої кількості тепла (ККД найкращих лазерних «гармат» не перевищує 50%, решта ж енергії перетворюється в тепло). Однак прогрес в цій галузі, досягнутий останнім часом, дає підстави сподіватись на створення достатньо компактної для розміщення на мисливцеві лазерної «гармати» - причому, як стверджують деякі фахівці, вже в цьому десятилітті. Вважається, що така зброя буде ефективною як проти ворожих літаків, так і як засіб захисту від ракет, які атакуватимуть мисливець. Природа лазерної «гармати» як некінетичної зброї буде величезною перевагою у боротьбі проти інтенсивно маневруючих цілей.

 

Якщо лазерна зброя ось-ось з’явиться на бойових літаках, то інший вид перспективної некінетичної зброї – електромагнітна – наразі перебуває на стадії концептуальних розробок (принаймні, про практичні роботи в цій галузі згадок у відкритих публікаціях мені не траплялось). Уражаючим чинником такої зброї є електромагнітний імпульс, який виводить з ладу електроніку цілі (цілей). Як може виглядати така зброя? Це керована ракета з бойовою частиною особливої конструкції – Flux Compression Generator (FCG; ударно-хвильовий випромінювач). Така бойова частина складається з мідної котушки, всередину якої вміщений трубчастий і заряд вибухової речовини трохи меншого діаметру. Безпосередньо перед вибухом котушка активується зарядом конденсатора, утворюючи магнітне поле. Енергію конденсатор заряджатиметься від термоелектричної батареї, яка працюватиме від тепла двигуна ракети. Детонуючи від середини, заряд вибухівки вдарить у внутрішню поверхню котушки, спричиняючи коротке замикання і генеруючи електромагнітний імпульс. Ну, принаймні, так я зрозумів принцип роботи цього пристрою. Вважається, що конструкції такого типу, здатні використовуватись як зброя, з’являться десь ближче до середини нинішнього століття.

 

6. Системи самооборони.

 

Фахівці виокремюють кілька тенденцій у розвитку систем самооборони для мисливців шостої ґенерації, причому з безпосереднім посиланням на досвід російсько-української війни. Перша з них – це удосконалення станцій направлених інфрачервоних завад DIRCM (Directional Infrared Counter Measures) задля забезпечення покриття в 360° і збільшення кількості одночасно «заглушуваних» ракет. Друга – удосконалення «приманок», як відстрілюваних (на кшталт ADM-160 MALD, які використовуються і нашою авіацією), так і причіпних. Третя – перенесення частини функцій РЕБ на «відданих ведених».

 

Новим засобом самооборони мають стати мініатюрні протиракети MSDM (Miniature Self Defence Missile), призначені для знищення ракет «повітря-повітря» і «поверхня-повітря». Створення таких ракет ведеться у США, де переможцем конкурсу проєктів стала фірма «Рейтеон». MSDM матиме довжину близько 1 м і масу близько 30 кг.

 

Очікуються суттєві нововведення в галузі радіопоглинаючих покриттів. Такого роду покриття, які використовуються зараз, характеризуються порівняно низькими механічними властивостями, уразливі від чинників зовнішнього середовища і потребують особливого поводження. Мисливці шостої ґенерації, ймовірно, матимуть покриття, виконане за технологією керамічного напилення, стійке проти абразивної дії і здатне витримувати температуру до 1800 °С...

Не крапка, а три крапки. Історія мисливців шостої ґенерації щойно починається, і ми ще не один раз звертатимемось до цієї теми.

Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://buymeacoffee.com/andrijkhar9

Приватбанк: 5168 7456 7352 6783

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Війна очима наших ворогів: революція на полі бою

Війна очима нашого ворога: роль легких гаубиць на полі бою

РС-26 "Рубєж"