2С41 "Дрок"

 

В останній день зими з’явились підтвердження використання на фронті нового запорєбрікового аналоховнєта – 82-мм самохідного міномета 2С41 «Дрок». Придивимось детальніше до цього вироба.

 

Кадри з відео, знятого в бойовому відділенні "Дрока" начебто в Україні

«Дрок» - це один з представників нової «квіткової» серії російських САУ, до яких належать також вже розглянуті нами «Флокс» і «Мальва». Він використовує шасі двовісного бронеавтомобіля класу MRAP К-4386 «Тайфун-ВДВ». Машина, треба сказати, немаленька – важить 14,5 тонн. Обладнана вона дизелем ЯМЗ-650.10-350 потужністю 350 к.с. Скрєпна назва не повинна обманювати читача – насправді це французький Renault dCi 11, який з 2012 р. випускається в немитій за ліцензією.

 

Основне озброєння 2С41 – 82-мм міномет, встановлений в башті. Низка наши інтернет-ресурсів вказують, що це удосконалений варіант 82-мм переносного міномета 2Б14 «Поднос». Але це не відповідає дійсності. Річ у тім, що «Поднос» - це звичайний дульнозарядний міномет, класичної схеми Стокса. А на «Дрокові» використаний міномет казнозарядний. Таке рішення практикували ще з 1960-х років французи, озброюючи бронеавтомобілі AML-60 60-мм казнозарядними мінометами в баштах. Створили вони і аналогічний 81-мм самохідний міномет ТМС81 на шасі гусеничної БМП АМХ-10Р – щоправда, в серійне виробництво він не пішов. А ось тепер на цей досвід звернули увагу і лаптєногі. Але версія про «Поднос» має логічне пояснення. На 2С41 передбачена можливість додатково перевозити міномет 2Б14 – для використання на піхотних позиціях.


 

Дальність стрільби 2С41 сягає 6 км, а боєкомплект становить 64 міни (за іншими даними – лише 40). Автомата заряджання САУ не має. Практична швидкострільність становить 10-12 пострілів на хвилину. Ведення вогню допускається лише в діапазоні по 35 градусів праворуч і ліворуч від поздовжньої осі машини. Щодо кутів вертикального наведення – ситуація не зовсім зрозуміла. На сайті «рособоронекспорта» вказано, що «Дрок» може вести вогонь прямим наведенням. А трошки нижче в таблиці написано, що діапазон кутів вертикального наведення становить від 45 до 85 градусів, що, само собою, виключає можливість стрільби прямим наведенням. Словом, клієнт плутається в показаннях. Додаткове озброєння – 7,62-мм кулемет, але встановлений він не в башті, а в окремому дистанційно керованому модулі над робочим місцем водія. Екіпаж САУ складається з чотирьох орків.


 

Макет «Дрока» вперше показали публіці на виставці «Армія-2017». Проєктування почалось, зрозуміло, раніше – за укладеним в серпні 2015 р. контрактом. САУ планувалась для озброєння мінометних батарей повітряно-десантних і гірських батальйонів. Спочатку оптимістично передбачалось вже до кінця вересня 2018 р. завершити державні випробування. Але за давнім звичаєм козломордих строки систематично «сдвігалісь вправо», і, зрештою, першу партію 2С41 передали у війська лише у червні 2023 р. А тепер вони доповзли і до фронту. Чекаємо на фото знищених чи затрофеєних нових аналоховнєтов!

 

Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://www.buymeacoffee.com/andrijkhar9

 

Приватбанк: 4731 2196 4166 1818

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Ладога"

Довідник: Ту-22М

А-222 "Бєрєг"