"Іван овєц"

Чи думав екіпаж ракетного катера «Івановєц», випускаючи 20 липня минулого року ракету «Москіт» по захопленому росіянами українському корвету «Тернопіль», що мине заледве півроку, і на дно морське відправиться сам «Івановєц»? А власне – так і сталося! Вночі з 31 січня на 1 лютого 2024 р. цей ракетний катер був знищений українськими морськими дронами, а у нас з’явилась нагода розповісти про ще один запорєбріковий аналоховнєт.

 

Наприкінці 60-х років минулого століття командування савєтскаго ваєнна-марского флота почало підозрювати, що армадам ракетних катерів 205-го проєкту (і їхніх торпедних «близнюків» проєкту 206) доведеться несолодко в зіткненнях з москітними силами флотів країн НАТО. Річ у тім, що савєтські катери мали слабеньке артилерійське озброєння – усього-навсього 30-міліметрові гармати. Протистояти НАТОвським катерам з 40-мм «бофорсами» їм було складно. А на горизонті вже маячила італійська автоматична тридюймова «ОТО Мелара Компакт» - артустановка, яка стала еталоном для корабельної артилерії на кілька десятиліть. Завдяки малим габаритам і масі її можна було монтувати, наприклад, на катерах французького проєкту «Комбаттант ІІ» і похідних від нього німецьких «Тиграх» (проєкт 148), які за розмірами не набагато переважали катери проєкту 205. Треба було наздоганяти, і в конструкторському бюро «Алмаз» почали проєктування ракетного катера нової ґенерації. Треба віддати належне – роботи були організовані з рідкісною для совдєпії раціональністю. На базі єдиного корпусу створювались варіанти ракетного катера (з газотурбінною і комбінованою дизель-газотурбінною силовою установкою) і малого протичовного корабля (МПК) з дизельною силовою установкою. Але далеко не все пішло за планом...

 

Ракетний катер проєкту 1241 «Молнія» мав у 2,5 рази більшу водотоннажність, ніж катер проєкту 205, однакову з ним максимальну швидкість, але при цьому – на 40% меншу дальність ходу. Чому? Через неекономічну газотурбінну силову установку. Головним озброєнням мали стати нові надзвукові ПКР «Москіт» (про них ми вже згадували, коли розповідали про МРК «Самум»), але через неготовність їх першу катери серії довелось озброювати старими «Термітами» - тобто, за ракетним озброєнням вони не переважали проєкт 205, хоч артилерійське було суттєво посилене 76-мм артустановкою АК-176. Варіант з «Термітами» позначався 1241.1, або ж 12411Т. На експорт він будувався під позначенням 1241РЕ. З «Термітами» для савєтского ВМФ у 1979-1986 рр. побудувати 16 катерів. Два з них у 1997 р. внаслідок розподілу ЧФ отримали ВМС України. Колишній Р-54 став корветом «Придніпров’я», а Р-63 – «Кременчуком». Останнього списали у 2012 р., «Придніпров’я» ж був захоплений росіянами в ході окупації Криму, але ними не використовувався. Зараз вмф лаптєстану має лише один катер цього типу – в складі Каспійської флотилії.

 

Катери з «Москітами» позначаються як проєкт 12411, або ж 12411М. Перший був готовий у 1981 р., але серійно вони будувались тільки з 1985-го. Виготовили 33 таких катери, причому 8 з них поповнили склад вмф лаптєстану вже після розпаду СРСР. 22 катери проєкту 12411 збудували в Хабаровську, тож не дивно, що з 17 таких посудин, які лишались в складі вмф – 10 служило на Тихоокеанському флоті. Три катери – безіменний Р-60, а також «Набєрєжниє Чєлни» і персонаж нашої оповіді «Івановєц» - служили на Чорному морі, ще чотири – на Балтиці.

 

Два слова щодо класифікації. В англомовних публікаціях катери проєкту 12411Т/М називають корветами – так вони класифікувались і у ВМС України. Але на мою думку це неточно, бо «Молнія» не дотягує до корветів ні за розмірами, ні за функціоналом. Так що це – просто ракетний катер, хоч і досить великий. Наприклад, німецькі ракетні катери проєкту 143, аналогічні за розмірами і близькі за озброєнням, нікому не спадало на думку називати корветами.


Тепер про нашого персонажа. «Івановєц» був виготовлений на Срєднє-Нєвському заводі у 1989 р. і всю свою службу провів у складі ЧФ. Під час російської анексії Криму в 2014 р. він входив до складу сил, які блокували наші прикордонні катери в Балаклаві (безрезультатно), а потім брав участь в блокаді кораблів ВМС України на оз. Донузлав (на жаль, вдало). Після початку повномасштабної агресії використовувася як патрільний – ПКР «Москіт» (на відміну від «Оніксів», П-35 чи Х-35) для обстрілу цілей на території України лаптєногі ще не застосовували. 20 липня 2023 р в ході навчань "Івановєц" "Москітом" потопив корвет "Тернопіль", захоплений росіянами в 2014 р. 

Вночі проти 1 лютого 2024 р. «Івановєц» бовтався в морі поблизу села Окунівка, за 9 км від озера Донузлав. Що він там робив? Ймовірно, ніс «протидиверсійну вахту», пильнуючи, чи не з’являться українські дрони. З’явиились...


 

Як розвивались події? 03:42 – перше влучання безпілотного катера, 03:44 – друге, 03:47 – «контрольний постріл», третє влучання. Відносно невеликий «Івановєц» шансів не мав – рівно о 4-й припинилась боротьба за живучість і почалась евакуація екіпажу. О 04:46 катер затонув.

 

Що варто підкреслити: українські безекіпажні катери вперше змогли потопити маневруючий бойовий корабель в морі, який, до того ж, активно намагався оборонятись. Це, безумовно, досягнення!

 

Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://www.buymeacoffee.com/andrijkhar9

 

Приватбанк: 4731 2196 4166 1818

 




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Ладога"

Довідник: Ту-22М

А-222 "Бєрєг"