Мохаджер-6


Люблю такі фото виставляти в заголовок. Ця здобич давно не траплялась нашій ППО - іранський розвідувальний БПЛА "Мохаджер-6", збитий зенітниками 3-ї окремої танкової бригади вночі з 1 на 2 березня 2024 р.


 

«А для звєзди, что сорвалась і падаєт, єсть только міг, аслєпітєльний міг...» Таку картину могли учора спостерігати мешканці одного з районів на сході тимчасово окупованого Криму. З неба звьоздочка упала, а за версією гауляйтера аксьонова – «вражескій бєспілотнік, посаженний нашимі мощнимі срєдствамі РЕБ». Ну, щодо РЕБ в мене особисто є сумніви: БПЛА падав, охоплений полум’ям. Це ж яке мало б бути випромінювання, щоб дистанційно запалити літальний апарат в повітрі! Швидше за все, його збили чимось, так би мовити, кінетичним. Збрехав аксьонов і щодо походження дрона. Ним виявився зовсім не український апарат, а іранський «Мохаджер-6». Такі безпілотники разом з, мабуть, на два порядки масовішими «Шахедами», чалмоносці постачають лаптєногим з кінця літа минулого року.

 


Воленс-неволенс кожен новий взірець військової техніки ми намагаємось порівняти з більш поширеними і відомими. Якщо таке порівняння застосувати до «Мохаджера-6», то відповідь буде очевидною: це «іранський Байрактар». Ми вже писали, як козломорді мастєровиє мордуються зі «скрєпним Байрактаром», тож нічого дивного, що вони вдались до послуг чалмоносних дізігнерів.

 «Мохаджер-6» - це останній (наразі) представник родини «Мохаджерів», перший з яких з’явився ще в роки ірано-іракської війни. Виріб цей відносно новий – «Мохаджер-6» був запущений у виробництво на початку 2018 р., а до нині, за оцінками ікспердів, виготовлено десь дві з половиною сотні таких апаратів. Конструкція «Мохаджера-6» назагал типова для БПЛА такого класу – високоплан з прямим крилом (розмахом 7,5 м) і двома хвостовими балками, виготовлений, головно, з композитних матеріалів. Поршневий двигун (австрійський «Ротакс 914» потужністю 115 к.с. або його іранський аналог) встановлений в хвостовій частині фюзеляжної гондоли і приводить в дію штовхаючий гвинт. Максимальна злітна маса БПЛА, за різними оцінками, становить 600-670 кг, з них 100-150 кг припадає на бойове навантаження. «Мохаджер-6» може нести до чотирьох одиниць озброєння – малогабаритних керованих бомб або ракет. На відміну від примітивного бортового обладнання одноразових «Шахедів», «Мохаджер-6» має значно багатший склад апаратури – включаючи телевізійну і тепловізійну камери та лазерний віддалемір-цілевказувач. Апаратура переважно імпортна – японська, китайська і навіть американська, але цивільних взірців, які вільно доступні на ринку. Тривалість польоту БПЛА сягає 12 годин. Інші ж льотні дані доволі посередні – наприклад, стеля становить лише 5400 м (в «Байрактара» - 8200 м, в скрєпного «Оріона» - 7500 м), що робить «Мохаджера-6» уразливим для вогню переважної більшості ЗРК.

 


«Мохаджер-6» добре знайомий нашим військовим – ще 23 вересня минулого року над Чорним морем такий апарат був підбитий вогнем українського бронекатера. Безпілотник спустився на парашуті у воду, де його, майже неушкодженого (навіть з підвішеною керованою авіабомбою), виловили наші моряки. Ну, а вже на березі допитливі інженери змогли зазирнути – що ж у «Мохаджера» всередині?

 



Після цього інциденту жодних повідомлень про нові знищені «Мохаджери-6» не надходило. Вочевидь, лаптєногі отримали не так багато таких апаратів і використовували їх досить обмежено – головно, для розвідки. Але 6 червня одному з «Мохаджерів» ніпавєзло – він став жертвою козломордих з протиповітряної оборони.


Оновлення від 26.05.2024

Сьогодні на території Курської народної республіки впав (сам по собі?) черговий  БпЛА іранського виробництва "Мохаджер-6". Свій бойовий вантаж - малогабаритні керовані бомби Ghaem-5 з телевізійною системою наведення -  до цілі він не доніс. Саме такими бомбами був озброєний і "Мохаджер-6", збитий поблизу Одеси 23 вересня 2022 р.


Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://www.buymeacoffee.com/andrijkhar9


Приватбанк: 4731 2196 4166 1818

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Ладога"

Довідник: Ту-22М

А-222 "Бєрєг"