Норвезька ракета для українського флоту?
Нещодавно з'явилось повідомлення про те, що основним озброєнням ракетних катерів для ВМС України, які будуть замовлені у Великобританії, стануть протикорабельні ракети NSM. Що ж це за виріб?
ПКР NSM (Naval Strike Missile) проєктувалась норвезькою фірмою "Конгсберг" у взаємодії з французькою "Аероспасьяль" (зараз - частина концерну MBDA) для заміни ракет "Пінгвін". Ракета масою 410 кг має осколково-фугасну бойову частину (125 кг). Вона обладнана французьким маршовим турбореактивним двигуном і твердопаливним стартовим прискорювачем. Система наведення - комбінована: на маршовій ділянці польоту - інерційна з супутниковою корекцією, а поблизу цілі працює інфрачервона матрична головка самонаведення. Дальність пуску визначена як "понад 100 миль" (185 км), але за деякими повідомленнями може сягати і 300 км.
Дуже непогано NSM продається в США - і це незважаючи на наявність власної ПКР "Гарпун". Норвезькі ракети вибрали для доозброєння обох типів кораблів класу LCS ("Фрідом" та "Індепенденс"). Крім того, NSM отримають і нові фрегати типу "Констеллейшн", створені на основі італійської версії FREMM. ВМС США планують придбати 20 таких кораблів. Нарешті, Корпус морської піхоти США у 2019 р. оголосив про намір почати формування берегових ракетних частин, озброєних NSM.
У 2020 р. рішення про придбання ракет NSM для своїх нових фрегатів MKS180 (останнім часом зустрічається також позначення F126) ухвалила Німеччина. На озброєнні бундесмаріне є і "Гарпуни", і RBS-15, і старі "Екзосети" (хоч ці може вже зняли з озброєння) - тепер ще додадуться NSM.
Для корветів типу "Махараджа Лела" (французький проєкт "Говінд 2500") замовила ПКР NSM Малайзія.
Канада ж планує озброїти NSM нові фрегати CSC, які створюються на базі британського проєкту 26.
Крім берегового і корабельного варіанту NSM існує й авіаційний. Спочатку він пропонувався для озброєння норвезьких гелікоптерів NH90, однак ймовірно першими його носіями стануть індійські MH-60R. Нарешті, ведеться розробка і варіанту NSM-SL для запуску з підводних човнів.
Своєрідним "побічним продуктом" програми NSM є крилата ракета авіаційного базування JSM (обидві ракети мають на 70% спільну конструкцію). JSM вже замовлені ВПС Норвегії та Японії для озброєння винищувачів F-35.
Які ж недоліки NSM? Головний - це висока ціна: ця ракета коштує 2,2 мільйони доларів, а "Гарпун" - 1,4 мільйони. Однак вона компенсується можливістю застосовувати NSM не лише по морських, але й по берегових цілях. Другий недолік - терміни поставки. Зараз замовникам NSM треба досить довго чекати своєї черги. Саме це стало однією з причин вибору Фінляндією ізраїльських ПКР "ГабріельV - їх можна отримати практично одразу.
Коментарі
Дописати коментар